Jūrinių paukščių priegaudos mažinimui skirtas projektas pasiruošęs naujam sezonui

Šiuo metu intensyviai ruošiamasi ateinančiam žiemos sezonui, kuomet daug nardančių vandens paukščių vėl susirinks žiemoti Lietuvos pakrantėje. Mažiausiai 5 paukščių rūšių populiacijos kiekvieną žiemą nukenčia nuo atsitiktinių įkliuvimų į žvejybinius tinklus. Minėto projekto metu ieškoma būdų, kaip sumažinti žvejybiniuose tinkluose žūstančių paukščių skaičių pirmiausiai mūsų šalies priekrantėje, o vėliau pritaikant ir kitų šalių jūriniams vandenims.

Ankstyvą rudenį priekrantės žvejai Baltijos jūroje intensyviai gaudo plekšnes ir laukia šaltesnių orų, kuomet prasidės intensyvesnė menkių žvejyba. Kuršių nerijos žvejai tinklus meta ne tik Baltijos jūroje, bet ir Kuršių mariose. Vėliau rudenį bei žiemą suintensyvės ir žvejyba, ir atsitiktinė paukščių priegauda. Kadangi jos sumažinimu suinteresuoti ne tik ornitologai, gamtos apsaugos organizacijos, bet ir pakrantės žvejai bei juos koordinuojančios tarnybos, todėl ateinančiam paukščių žiemojimo sezonui yra ruošiamasi įtraukiant visas puses.

Praėjusiais metais projekto metu jau buvo išbandyta modifikuotų tinklų partija su padidinto matomumo dalimi viršuje, sudarytas duomenų rinkimo protokolas. Ateinančiai žiemai jau yra sukomplektuota didesnė žvejų ir tyrėjų komanda, kuri bandys naujos modifikacijos tinklus. Nuspręsta bandyti kita tinklų modifikacija, viduryje tinklo pritvirtinant medžiaginius kvadratus su juodos ir baltos spalvos medžiaginėmis juostomis.

Svarbus pasiruošimo etapas yra modifikuotų žvejybinių tinklų, skirtų menkių žvejybai, gamyba. Išsirinkę jau anksčiau aprašytas tinklų modifikacijas, užsakėme jų gamybą Latvijoje. Šiuo metu gamintojas jau yra įpusėjęs tinklų ir specialių paukščių atbaidymo priemonių siuvimą. Ateinančiam žiemos sezonui yra numatyta pasiūti 5600 m menkių žvejybai skirtų tinklų; dar tiek pat savo turimų nemodifikuotų tinklų žvejai naudos kontrolei, kurios reikės norint palyginti modifikuotų ir įprastų tinklų galimybes gaudyti žuvį, bet būti pastebėtiems po vandeniu nardančių paukščių.

Modifikuotus tinklus Baltijos jūroje ties Lietuvos krantais žiemą išbandys dešimt skirtingų žvejų. Trys žvejai į savo žvejybos barus jūroje plauks didesniais laivais iš Klaipėdos uosto, kiti 7 žvejai naudos mažesnius laivus, kurie bus nuleidžiami į vandenį paplūdimiuose ties žvejybos barais. Tyrimo vykdymui bus pasirūpinta specialiais leidimais, kuriuos išduos Žuvininkystės tarnyba prie žemės ūkio ministerijos. Žvejai turintys minėtus leidimus galės tinklus mesti bet kokiame gylyje.

Visuose projekto etapuose mums padeda Žuvininkystės tarnybos Žvejybos Baltijos jūroje reguliavimo skyrius. Vykdomi darbai jau buvo pristatyti Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacijos susirinkime ir Žuvininkystės tarnyboje. Taip pat visi Baltijos jūroje veiklą vykdantys žvejai jau buvo informuoti apie vykdomus modifikuotų tinklų bandymus. Svarbu, kad net tiesiogiai į projekto veiklas neįtraukti žvejai gali prisidėti prie paukščių priegaudos tyrimų, informuojant apie atsitikinai sugaunamus paukščius ir įvairias sugavimo detales, tokias kaip gyliai, naudotas tinklas, vieta bei rūšis.

Šiuo metu jau baigiami visi paruošiamieji darbai ateinančios žiemos veikloms. Tikimės surinkti svarbių duomenų apie modifikuotų tinklų galimybes, kurios gali būti reikšmingos Baltijos jūroje žiemojančių paukščių populiacijų apsaugai.

Please follow and like us:

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

seventeen + eight =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.