Lithuania

Siekiant sumažinti jūros paukščių žuvimą, išbandomi modifikuoti žvejybiniai tinklai


Tagged:

Siekdama sumažinti jūrinių paukščių populiacijų nykimą Lietuvos ornitologų draugija kartu su Birdlife International vykdo projektą „Jūrinių paukščių priegaudos mažinimas Europoje“. Per praėjusius vasaros ir rudens sezonus intensyviai ruošiantis naujam žiemos žvejybos periodui buvo pagaminti 47 modifikuoti tinklai, skirti atbaidyti paukščius – ant kiekvieno tinklo buvo pritvirtinta nuo 10 iki 13 vienetų juodai baltų dryžuotų kvadratų, kurie padidina tinklo vizualizaciją. Tikimasi, kad nardantys paukščiai lengviau pastebės tokios modifikacijos tinklus, kas padės sumažintų jų priegaudą žvejų tinklais. Taip pat labai svarbu, kad žvejyba modifikuotais tinklais būtų efektyvi ir žuvies laimikio atžvilgiu. Šiuo metu, bandant surasti kompromisą tarp žvejų ir žiemojančių paukščių, būtina išbandyti modifikuotas žvejybos priemones ir jų efektyvumą palyginti su įprastų tinklų.

Spalio mėnesio pabaigoje jūros priekrantės žvejai jau išbandė dalį paruoštų modifikuotų tinklų. Septynios priekrantės žvejų įmonės menkių žvejybą pradėjo su modifikuotais ir įprastais tinklais, kurie šiame projekte lyginant žvejų laimikius laikomi kontroliniais tinklais. Planuojama, kad bandomoji žvejyba žiemos sezonu vyks beveik visame Lietuvos priekrantės ruože. Priekrantėje ties Kuršių nerija, kur šiuo metu jau gausiai susirinkę žiemojantys paukščiai, bandomųjų žvejybų vykdoma daugiau negu kitose vietovėse. Ir viso ties Kuršių nerija tinklus bando keturi žvejai, ties Melnrage ir Karkle – po vieną žveją, ties Palanga ir Šventąja – po 2 žvejus.

Žvejyba modifikuotais tinklais vyksta lygiai tokiu pačiu principu kaip ir įprastinė žvejyba, kurios metu dažniausiai tinklai jūroje paliekami per naktį ir kitą dieną yra ištraukiami. Tinklai statomi nuo 100 metrų iki 3 kilometrų atstumu nuo kranto, 10 – 22 metrų gyliuose. Ištraukę tinklus, žvejai suskaičiuoja žuvų laimikius atskirai iš modifikuotų ir kontrolinių tinklų. Dalis žvejų patys renka ir į specialias formas surašo žuvų sugavimų, tinklų pastatymų, atsitiktinių paukščių sugavimų duomenis. Žvejams, kurie vykdo žvejybą didesniais negu 8 metrų ilgio laivais, padeda Lietuvos ornitologų draugijos stebėtojai, kurie plaukia kartu su žvejais ir atlieka žuvų ir žiemojančių jūros paukščių apskaitas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.